Ποδόσφαιρο
Στο ρυθμό του Παγκοσμίου Κυπέλλου FIFA 2018 ο πλανήτης, όλα τα παιγνίδια από το ΡΙΚ

Μερικές μέρες απέμειναν πριν την πρώτη σέντρα για το Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA 2018, το οποίο φέτος διεξάγεται στην Ρωσία και που όλη η ποδοσφαιρική υφήλιος και όχι μόνο, αναμένει με αγωνία.

Την Πέμπτη 14 Ιουνίου, στις 18:00, με τον αγώνα του πρώτου ομίλου μεταξύ της διοργανώτριας Ρωσίας και της Σαουδικής Αραβίας, ανοίγει η αυλαία του Παγκόσμιου Κυπέλλου, οι αγώνες του οποίου θα μεταδίδονται μέσα από το ΡΙΚ.
 
Ο αγώνας θα διεξαχθεί στο Luzhniki Stadium, στην Μόσχα.
 
Στο Παγκόσμιο Κύπελλο συμμετέχουν 32 κορυφαίες εθνικές ομάδες, χωρισμένες σε οκτώ ομίλους. Κάθε μέρα, εκτός από την έναρξη που θα διεξαχθεί ένας αγώνας, θα υπάρχουν τρεις με τέσσερις αναμετρήσεις.
 
Από τις 15/6 -24/6 οι αγώνες θα αρχίζουν στις 15:00, 18:00, 21:00 και από τις 25/6 και μετά θα αρχίζουν στις 17:00 και 21:00.
 
Ο τελικός της παγκόσμιας διοργάνωσης στις 15/7 θα αρχίσει στις 18:00, ενώ ο αγώνας για την τρίτη θέση ο οποίος θα διεξαχθεί στις 14/7 θα αρχίσει στις 17:00.  
 
Στον 1ο Όμιλο είναι οι Ρωσία, Σαουδική Αραβία, Αίγυπτος και Ουρουγουάη.
 
Στον 2ο Όμιλο είναι οι Πορτογαλία, Ισπανία, Μαρόκο και Ιράν.
 
Στον 3ο Όμιλο είναι οι Γαλλία, Αυστραλία, Περού και Δανία.
 
Στον 4ο Όμιλο είναι οι Αργεντινή, Ισλανδία, Κροατία και Νιγηρία.
 
Στον 5ο Όμιλο είναι οι Βραζιλία, Ελβετία, Κόστα Ρίκα και Σερβία.
 
Στον 6ο Όμιλο είναι οι Γερμανία, Μεξικό, Σουηδία και Νότια Κορέα .
 
Στον 7ο Όμιλο είναι οι Βέλγιο, Παναμάς, Τυνησία και Αγγλία.
 
Στον 8ο Όμιλο είναι οι Πολωνία, Σενεγάλη, Κολομβία και Ιαπωνία.
 
Στο μεταξύ, όπως αναφέρθηκε σε σημερινή εκδήλωση που πραγματοποίησε το ΡΙΚ με την ευκαιρία της μετάδοσης των αγώνων του FIFA WORLD CUP RUSSIA 2018, το Παγκόσμιο Κύπελλο με ιστορία 88 χρόνων, έχει καταγράψει μέσα από αυτή την πορεία, μοναδικές στιγμές που έμειναν ανεξίτηλες στη μνήμη όλων.
 
Από την πρώτη διοργάνωση που έλαβε χώρα στην Ουρουγουάη το 1930 και μέχρι σήμερα, έχουν αναδειχθεί οκτώ πρωταθλήτριες κόσμου. Τις περισσότερες κατακτήσεις έχει η Βραζιλία με πέντε, ενώ η κάτοχος του τίτλου Γερμανία και η Ιταλία ακολουθούν με τέσσερις. Αυτή είναι η προσδοκία και στη φετινή διοργάνωση για τις μεγάλες δυνάμεις.
 
Στο Στούντιο 3 του ΡΙΚ στήθηκε το σκηνικό για το Παγκόσμιο Κύπελλο, για ένα μήνα, όπου από τις 14 Ιουνίου μέχρι τις 15 Ιουλίου το ΡΙΚ θα μεταδίδει το κορυφαίο ποδοσφαιρικό γεγονός της τετραετίας. Και οι 64 αγώνες θα μεταδοθούν ζωντανά από το ΡΙΚ1 και το ΡΙΚ2, καθώς και σε εικόνα υψηλής ευκρίνειας, από το ΡΙΚ HD. Επίσης, όλοι οι αγώνες θα μεταδοθούν και διαδικτυακά μέσω της ιστοσελίδας του ΡΙΚ. (www.cybc.com.cy)
 
Στο Παγκόσμιο Κύπελλο FIFA 2018 θα χρησιμοποιηθεί φέτος για πρώτη φορά το σύστημα VAR, το οποίο είναι στη διάθεση των διαιτητών για την επαναληπτική προβολή των επίμαχων φάσεων. Ο διαιτητής θα έχει ως βοηθό και το βίντεο.

Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως ακολούθως.
  

DAY Match Num. DATE MATCH VENUE CY TIME CHANNEL NOTES
  GROUP STAGE  
ΠΕ 1 14/6 Ρωσία v Σαουδ Αραβία (A) Moscow (Luzhniki) 1800 PIK2/PIKHD  
ΠΑ 2 15/6 Αίγυπτος v Ουρουαγουάη (A)  Ekaterinburg 1500 PIK2/PIKHD  
  4   Μαρόκο v Ιράν (B)  St Petersburg 1800 PIK2/PIKHD  
  3   Πορτογαλία v Ισπανία (B)  Sochi 2100 PIK2/PIKHD  
ΣΑ 5 16/6 Γαλία v Αυστραλία (C)  Kazan 1300 PIK2/PIKHD  
  7   Αργεντινή v Ισλανδία (D)  Moscow (Spartak) 1600 PIK2/PIKHD  
  6   Περού v Δανία (C)  Saransk 1900 PIK2/PIKHD  
  8   Κροατία v Νιγηρία (D)  Kaliningrad 2200 PIK2/PIKHD  
ΚΥ 10 17/6 Κόστα Ρίκα v Σερβία (E)  Samara 1500 PIK2/PIKHD  
  11   Γερμανία v Μεξικό (F)  Moscow (Luzhniki) 1800 PIK2/PIKHD  
  9   Βραζιλία v Ελβετία (E)  Rostov-on-Don 2100 PIK2/PIKHD  
ΔΕ 12 18/6 Σουηδία v Νότια Κορέα (F)  Nizhny Novgorod 1500 PIK2/PIKHD  
  13   Βέλγιο v Παναμάς (G)  Sochi 1800 PIK2/PIKHD  
  14   Τυνησία v Αγγλία (G)  Volgograd 2100 PIK2/PIKHD  
ΤΡ 16 19/6 Κολομβία v Ιαπωνία (H)  Saransk 1500 PIK2/PIKHD  
  15   Πολωνία v Σενεγάλη (H)  Moscow (Spartak) 1800 PIK2/PIKHD  
  17   Ρωσία v Αίγυπτος (A)  St Petersburg 2100 PIK2/PIKHD  
ΤΕ 19 20/6 Πορτογαλία v Μαρόκο (B)  Moscow (Luzhniki) 1500 PIK2/PIKHD  
  18   Ουρουαγουάη v Σαουδική Αραβία (A)  Rostov-on-Don 1800 PIK2/PIKHD  
  20   Ιράν v Ισπανία (B)  Kazan 2100 PIK2/PIKHD  
ΠΕ 22 21/6 Δανία v Αυστραλία (C)  Samara 1500 PIK2/PIKHD  
  21   Γαλία v Περού (C)  Ekaterinburg 1800 PIK2/PIKHD  
  23   Αργεντινή v Κροατία (D)  Nizhny Novgorod 2100 PIK2/PIKHD  
ΠΑ 25 22/6 Βραζιλία v Κόστα Ρίκα (E)  St Petersburg 1500 PIK2/PIKHD  
  24   Νιγηρία v Ισλανδία (D)  Volgograd 1800 PIK2/PIKHD  
  26   Σερβία v Ελβετία (E)  Kaliningrad 2100 PIK2/PIKHD  
ΣΑ 29 23/6 Βέλγιο v Τυνησία (G)  Moscow (Spartak) 1500 PIK2/PIKHD  
  28   Νότια Κορέα v Μεξικό (F)  Rostov-on-Don 1800 PIK2/PIKHD  
  27   Γερμανία v Σουηδία (F)  Sochi 2100 PIK2/PIKHD  
ΚΥ 30 24/6 Αγγλία v Παναμάς (G)  Nizhny Novgorod 1500 PIK2/PIKHD  
  32   Ιαπωνία v Σενεγάλη (H)  Ekaterinburg 1800 PIK2/PIKHD  
  31   Πολωνία v Κολομβία (H)  Kazan 2100 PIK2/PIKHD  
ΔΕ 33 25/6 Ουρουγουάη v Ρωσία (A)  Samara 1700 PIK2/PIKHD  
  34   Σαουδ Αραβία v Αίγυπτος (A)  Volgograd 1700 PIK1  
  36   Ισπανία v Μαρόκο (B)  Kaliningrad 2100 PIK2/PIKHD  
  35   Ιράν v Πορτογαλία (B)  Saransk 2100 PIK1  

 
 
  

ΤΡ 37 26/6 Δανία v Γαλλία (C)  Moscow (Luzhniki) 1700 PIK2/PIKHD    
  38   Αυστραλία v Περού (C)  Sochi 1700 PIK1    
  39   Νιγηρία v Αργεντινή (D)  St Petersburg 2100 PIK2/PIKHD    
  40   Ισλανδία v Κροατία (D)  Rostov-on-Don 2100 PIK1    
ΤΕ 43 27/6 Νότια Κορέα v Γερμανία (F)  Kazan 1700 PIK2/PIKHD    
  44   Μεξικό v Σουηδία (F)  Ekaterinburg 1700 PIK1    
  41   Σερβία v Βραζιλία (E)  Moscow (Spartak) 2100 PIK2/PIKHD    
  42   Ελβετία v Κόστα Ρίκα (E)  Nizhny Novgorod 2100 PIK1    
ΠΕ 47 28/6 Ιαπωνία v Πολωνία (H)  Volgograd 1700 PIK2/PIKHD    
  48   Σενεγάλη v Κολομβία (H)  Samara 1700 PIK1    
  45   Αγγλία v Βέλγιο (G)  Kaliningrad 2100 PIK2/PIKHD    
  46   Παναμάς v Τυνησία (G)  Saransk 2100 PIK1    
  LAST 16  
ΣΑ 50 30/6 1C v 2D Kazan 1700 PIK2/PIKHD    
  49   1A v 2B Sochi 2100 PIK2/PIKHD    
ΚΥ 51 01/7 1B v 2A Moscow 1700 PIK2/PIKHD    
  52   1D v 2C Nizhny Novgorod 2100 PIK2/PIKHD    
ΔΕ 53 02/7 1E v 2F Samara 1700 PIK2/PIKHD    
  54   1G v 2H Rostov-on-Don 2100 PIK2/PIKHD    
ΤΡ 55 03/7 1F v 2E St Petersburg 1700 PIK2/PIKHD    
  56   1H v 2G Moscow (Spartak) 2100 PIK2/PIKHD    
  QUARTER-FINALS    
ΠΑ 57 06/7 Winner 49 v winner 50  Nizhny Novgorod 1700 PIK2/PIKHD    
  58   Winner 53 v winner 54  Kazan 2100 PIK2/PIKHD    
ΣΑ 60 07/7 Winner 55 v winner 56  Samara 1700 PIK2/PIKHD    
  59   Winner 51 v winner 52  Sochi 2100 PIK2/PIKHD    
  SEMI-FINALS    
ΤΡ 61 10/7 Winner 57 v winner 58  St Petersburg 2100 PIK2/PIKHD    
ΤΕ 62 11/7 Winner 59 v winner 60  Moscow (Luzhniki) 2100 PIK2/PIKHD    
  THIRD-PLACE    
ΣΑ 63 14/7 Losers of two semi-finals  St Petersburg 1700 PIK2/PIKHD    
  FINAL    
ΚΥ 64 15/7 Winners of two-semi-finals  Moscow (Luzhniki) 1800 PIK2/PIKHD  
Send to Facebook

ΚΟΠ

Η ΚΟΠ ανακοινώνει ότι τα Σωματεία που θα λάβουν μέρος στο Πρωτάθλημα Cyta περιόδου 2019 - 2020 εξασφάλισαν αδειοδότηση μέσα από τη διαδικασία ελέγχου κριτηρίων της Πρωτοβάθμιας Επιτροπής Κριτηρίων που ολοκληρώθηκε στις 22.05.2019.Από τη διαδικασία του ελέγχου πέρασαν με επιτυχία τα ακόλουθα σωματεία: ΑΕΚ,...

23/05/2019 12:52

Από τον Alpha

Η ΚΟΠ συνεχίζει την πολιτική της ζωντανής τηλεοπτικής μετάδοσης του τελικού από ανοικτό και όχι συνδρομητικό κανάλι, θέλοντας να δώσει την ευκαιρία σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο να παρακολουθήσει τον αγώνα.Φέτος ο τελικός θα μεταδοθεί από τον Άλφα Κύπρου ο οποίος εξασφάλισε το δικαίωμα αποκλειστικής μετάδοσης...

22/05/2019 11:47

Αυτός σφυρίζει στο Γ.Σ.Π

Η Κυπριακή Ομοσπονδία Ποδοσφαίρου ανακοινώνει το Διαιτητή, τους Βοηθούς Διαιτητές και τον Παρατηρητή του τελικού του Κυπέλλου Coca – Cola που θα γίνει σήμερα στις 19:00 στο ΓΣΠ.Διαιτητής: Γιώργος ΝικολάουΑ’ Βοηθός Διαιτητής: Χαραλάμπος ΧαραλάμπουςΒ’ Βοηθός Διαιτητής: Ιωάννης...

22/05/2019 11:16

Τελικός κυπέλλου

ΑΠΟΕΛ και ΑΕΛ διεκδικούν απόψε στο ΓΣΠ το 77ο Κύπελλο, αγωνιζόμενοι στον τελικό του Κυπέλλου Coca - Cola. Δύο ομάδες με τη δική τους ιστορία στη διοργάνωση, θέλουν απόψε να κλείσουν με ιδανικό τρόπο την αγωνιστική περίοδο 2018-2019. Ο αποψινός τελικός θα αρχίσει στις 19:00. Θα μεταδοθεί τηλεοπτικά από το κανάλι Άλφα και μέσω...

22/05/2019 11:15

ΑΠΟΕΛ-ΑΕΛ

Μέσα από τις δηλώσεις των προπονητών και των αρχηγών της ΑΕΛ και του ΑΠΟΕΛ, φάνηκε πόσο πολύ θέλουν οι δύο ομάδες να κατακτήσουν το Κύπελλο Coca – Cola. Ο προπονητής της ΑΕΛ Ντούσαν Κέρκεζ θυμήθηκε το χαμένο τελικό του 2009 με τον ΑΠΟΠ Κινύρα Πέγειας όταν ήταν αρχηγός τότε της ΑΕΛ. «Ελπίζω, δέκα χρόνια μετά, η κατάληξη του...

21/05/2019 12:05

Βραβεία ΚΟΠ

Η μεγαλύτερη γιορτή του Κυπριακού ποδοσφαίρου, η ετήσια Γιορτή Βραβεύσεων της ΚΟΠ, θα πραγματοποιηθεί απόψε στο Pavilion στη Λευκωσία. Η γιορτή θα αρχίσει στις 20:00 με ζωντανή τηλεοπτική μετάδοση από το ΡΙΚ 2. Ώρα προσέλευσης λόγω της τηλεοπτικής μετάδοσης 19:30.Στην Ετήσια Γιορτή Βραβεύσεων της Ομοσπονδίας θα τιμηθούν...

20/05/2019 13:13

Δύο ομίλοι

Όπως έχει ήδη ανακοινωθεί και μετά από απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου της ΚΟΠ, από την επόμενη αγωνιστική  περίοδο 2019-2020, αλλάζει ριζικά ο τρόπος διεξαγωγής του Πρωταθλήματος Β' Κατηγορίας. Το πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας, περιόδου 2019/2020, θα διεξαχθεί σε δύο ομίλους. . Στον πρώτο όμιλο θα...

20/05/2019 12:07

Στάθης Αλωνεύτης:

Στον 7ο του χρόνο στο ΑΠΟΕΛ, ο Στάθης Αλωνεύτης κατέκτησε το 7ο του Πρωτάθλημα με τους γαλαζοκίτρινους και έχει την ευκαιρία να αγωνιστεί για 7η φορά στην καριέρα του σε τελικό Κυπέλλου Coca - Cola. Κατέκτησε το Κύπελλο με την Ομόνοια το 2005 και το 2012 και με το ΑΠΟΕΛ το 2014 και το 2015 ενώ μετρά και δύο χαμένους τελικούς,...

16/05/2019 13:29

Playoffs: 9η αγωνιστική

Ο Ιβάν Κάρλος της Αλκής πέτυχε το καλύτερο τέρμα της 9ης αγωνιστικής της Β' φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Ήταν και το νικητηριο για την ομάδα του σε βάρος της Ανόρθωσης.Δεύτερο καλύτερο τέρμα, το απευθείας φάουλ του Ντα Σίλβα της ΑΕΛ σε βάρος της Νέας Σαλαμίνας και τρίτο καλύτερο, αυτό που πέτυχε ο Ελουντού της Νέας...

14/05/2019 12:17

Πρωτάθλημα Futsal

Η φάση με τους τελικούς του Πρωταθλήματος Futsal για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή συνεχίζεται απόψε στην αίθουσα Τάσσος Παπαδόπουλλος - Ελευθερία στο τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι των ομάδων της Ομόνοιας και του ΑΠΟΕΛ.Ο αγώνας θα αρχίσει στις 19:00 και με τη στήριξη της ΚΟΠ θα μεταδοθεί απευθείας από τη Cytavision.

13/05/2019 10:58

Πρόγραμμα και τηλεοπτικές μεταδόσεις

Με τους αγώνες της 9ης αγωνιστικής της Β' φάσης, συνεχίζεται το Σαββατοκύριακο το Πρωτάθλημα Cyta.Μετά την κατάκτηση του τίτλου από το ΑΠΟΕΛ, το ενδιαφέρον στον Α' όμιλο μια αγωνιστική  πριν το τέλος,  επικεντρώνεται στην ομάδα που θα κατακτήσει τη δεύτερη θέση. Ο Απόλλων βρίσκεται στους 58 βαθμούς και υποδέχεται...

10/05/2019 11:33

Πρωτάθλημα Futsal:

Η φάση με τους τελικούς του Πρωταθλήματος Futsal για την ανάδειξη του φετινού πρωταθλητή συνεχίζεται απόψε στο Λευκόθεο (19:00 – Cytavision) στο τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι των ομάδων του ΑΠΟΕΛ και της Ομόνοιας.Στους προηγούμενους δύο αγώνες της τελικής φάσης η Ομόνοια πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Επικράτησε με 3-2 στη...

09/05/2019 12:19

Back to Top